Koledzy , w związku z wprowadzeniem strefy niebieskiej ASF na terenie gminy Myślibórz oraz oczekiwanym i raczej rychłym rozszerzeniem strefy niebieskiej z ternu gminy Trzcińsko-Zdrój na teren gminy Banie zarząd koła poniżej publikuje zasady polowania na dziki na terenie strefy niebieskiej. 
Zasady poniższe obowiązują puki co na terenie działania Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Myśliborzu .
Polowanie w strefie niebieskiej na terenie powiatu gryfińskiego co do zasady nie będzie się znacząco różnić , ale mogą pojawić się drobne szczegóły inne niż na terenie myśliborskim. Na to niestety nie mamy wpływu.
Procedury uzgodnione z Myśliborzem dotyczą wszystkich dzików - tak sanitarnych jak ministerialnych !

"Zapominalskim" sugerujemy wydrukowanie procedur i wczytanie się w nie powtórnie ,już "nad strzelonym dzikiem" ,żeby nie popełnić błędów i skrupulatnie stosować się do zaleceń weterynaryjnych.
Procedury , które musimy wdrożyć nie są trudne, nie ma się czego bać. Przypominamy także, że dotychczasowe zasady bioasekuracji wciąż obowiązują. 
Apelujemy o intensywny odstrzał dzików w strefie niebieskiej jeśli nie chcemy zbierać po lasach padliny.                                                                                 Procedura postępowania z pozyskanym dzikiem w niebieskiej strefie ASF

dot. powiatu myśliborskiego

 

 

  • Rejony objęte w całości niebieską strefą oznaczono na mapie obwodu kolorem niebieskim

  • Rejony częściowo objęte niebieską strefą oznaczono na mapie obwodu kolorem żółtym- tutaj należy zwrócić uwagę na terenie jakiej gminy wykonywane jest polowanie.

 

 

Zasady ogólne:

 

Dzika pozyskanego w niebieskiej strefie ASF nie wolno przewozić do strefy białej.

Dzika pozyskanego w strefie białej nie wolno przewozić do strefy niebieskiej.

W niebieskiej strefie ASF pozyskujemy dziki sanitarne ( w powiecie myśliborskim nie wieszamy znaczników na dziki sanitarne) jak i z planu podstawowego tzw. ministerialne.

 

Postępowanie:

  1. Po pozyskani dzika w strefie niebieskiej należy go przewieźć w całości do chłodni ASF w Rowie (u Jarka rejon 4/4).

W pierwszej kolejności pozyskujemy dziki na odstrzał sanitarny.

 

  1. Na skupie w woreczku przygotowany jest tzw pakiet, przeznaczony do każdej pozyskanej sztuki dzika czyli: opaska ( podwójna) koloru żółtego, strzykawka jednorazowa, fiolka na farbę z opisanym nr ze znacznika oraz worek na patrochy.

- jedną opaskę ( tą dłuższą) zapinamy na biegu dzika i robimy zdjęcie z widoczną płcią i numerem na znacznika – załączamy do EKEP

- dzika patroszymy po zrobieniu zdjęcia

- jednorazową strzykawką pobieramy farbę i zapełniamy nią załączoną do pakietu fiolkę.

- patrochy wkładamy do worka foliowego ( w zestawie) i zapinamy na worek drugą plakietkę- tą krótszą.

- tusza dzika, patrochy w worku, fiolka z farbą umieszczane są w chłodni ASF.

 

Po pozyskaniu dzika -wpisy na odstrzale i w EKEP dokonujemy jak dotychczas.

 

Z upoważnienia zarządu

sekretarz R. Ziemichód